Can This Chef Make A Three-Course Meal For Two People With $15? • Tasty

Share
HTML-code
  • Published: 23 August 2019
  • Can $15 stretch into a 3-course meal for 2?



    Subscribe to Tasty: https://bzfd.it/2ri82Z1

    About Tasty:
    The official YouTube channel of all things Tasty, the world's largest food network. From recipes, world-class talent, and top-of-the-line cookware, we help connect food lovers in every way they interact with food.

    Connect with Tasty:
    Like us on Facebook: http://www.facebook.com/buzzfeedtasty
    Follow us on Instagram: https://www.instagram.com/buzzfeedtasty/
    Follow us on Twitter: https://www.twitter.com/tasty
    Check out our website: https://www.tasty.co/
    Shop the Tasty Kitchenware line: https://t.co/0dPSuobra7
    Shop the Tasty Merch line: https://amzn.to/2GJ2xvv
    Subscribe to Tasty Newsletters: https://www.buzzfeed.com/newsletters/tasty

    Credits: https://www.buzzfeed.com/bfmp/videos/86917
    MUSIC

    Licensed via Audio Network
    Every Day Is Happy Instrumental_Main
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Going On_NoVox
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Lower Bavarian Toodle-Oo_fullmix
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Soulocoustic_fullmix
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Oye Guapa_Full
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Movin' & Chasin'_Full
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.




    https://www.youtube.com/c/buzzfeedtasty
  • Hobbies and Style Hobbies and Style

Comments • 3 244

  • meghana rs
    meghana rs  2 hours back

    She looks like Colette from the movie Ratatouille

    • Baby Doll
      Baby Doll  7 hours back

      She’s boring af 😒

      • noelia nieves
        noelia nieves  2 days back

        the laugh @4:46 scared tf outta me lol

        • harmeet harjani
          harmeet harjani  3 days back

          Ramon Flores is awesome, put him in more videos!!!

          • Imesha
            Imesha  3 days back

            Mhmm costing, reminds me of long nights trying to costing assignments and recipes for my culinary course

            • crazy0ass0whiteboy
              crazy0ass0whiteboy  4 days back

              worth does not equal cost. buying is in specific quantities. with food that could possibly go bad sure she could probably get per pound on the fruit, tomato, and seafood. but you also have basil, that stuff goes bad when you blink. i doubt you can get a couple pinches of it. then you have stuff that it depends on how much you use them. like the wine, vinegar, etc. the point is this does nothing to show cooking on the cheap.

              • Adriana Liz González
                Adriana Liz González  6 days back

                Hi Tasty! Your videos are fantastic and your channel is amazing. Chef Rie is awesome. Blessings!!

                • the ivorys
                  the ivorys  6 days back

                  I would like these challenges a lot better if you had to buy everything! like sure you're only using a teaspoon of that vanilla but it cost five bucks to buy the whole bottle if you don't have any! Lol

                  • Essraa T
                    Essraa T  1 weeks back

                    I mean if I could buy 350ml of milk and one third of an egg at the store I would ..

                    • Jayson Ortiz
                      Jayson Ortiz  1 weeks back

                      Bruh her voice... i couldnt

                      • Chieu La
                        Chieu La  1 weeks back

                        Can’t u just ask your friend or neighbor for some of these stuff and call it a freebie

                        • Samuel
                          Samuel  2 weeks back

                          If you only buy a little, it will be cheap. But you will probably starve!

                          • Saad Ismail
                            Saad Ismail  2 weeks back

                            Whenever these people eat something, they dance.

                            • ChySee Noodles
                              ChySee Noodles  2 weeks back

                              Can Rie make everything out of alcohol?
                              Yes, she can.

                              • MsPhoenix2019
                                MsPhoenix2019  2 weeks back

                                That girl dancing about her food is me... also, chill about the prices. If you're an adult you own the other stuff. If you don't, prioritize. ;)

                                • Ash Ketchup
                                  Ash Ketchup  2 weeks back

                                  Damn, I thought we'd see Rie's husband in this one!

                                  • It is Ludwi
                                    It is Ludwi  2 weeks back

                                    the milk shouldnt be freebie. $0.02 worth of vinegar but two cups milk is free???? That cant be $15 courses

                                    • Kurtis Gobencion
                                      Kurtis Gobencion  2 weeks back

                                      that spoon trick blew my mind!!!!! imma use that

                                      • Angeline Lorenzo
                                        Angeline Lorenzo  2 weeks back

                                        In Philippines you could make 3 Meals for only $10

                                        • Denji2006
                                          Denji2006  2 weeks back

                                          "$15"
                                          HAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA!
                                          Was that $15 for Rie's Starbucks coffee?

                                          • Cici Gabriëlla
                                            Cici Gabriëlla  2 weeks back

                                            In my country these arent cheap ingredients. To buy this all i would have to pay way more then $15

                                            • Love Yourself
                                              Love Yourself  3 weeks back

                                              Why they're making tasters eating meals while standing

                                              • Love Yourself
                                                Love Yourself  3 weeks back

                                                Clams opening is the most beautiful thing I've seen

                                                • blewyd
                                                  blewyd  3 weeks back

                                                  I'll be a lot better with a 1 dollar rice a Roni that feeds 2

                                                  • blewyd
                                                    blewyd  3 weeks back

                                                    Some how milk and a bunch of other things are free but 2 table spoons of white vinegar is 2 cents

                                                    • yasmin sky
                                                      yasmin sky  3 weeks back

                                                      she is so nice I love to watch her cook

                                                      • Amyana Sahabdool
                                                        Amyana Sahabdool  3 weeks back

                                                        I didn't know homemade ricotta could seem so easy 🤯

                                                        • Lizette Ochoa
                                                          Lizette Ochoa  4 weeks back

                                                          I like the concept it was a good video

                                                          • nadia nasrin
                                                            nadia nasrin  4 weeks back

                                                            Better title: how to make a $60 3 course meal with only $15

                                                            • Arnab Deb
                                                              Arnab Deb  4 weeks back

                                                              Here in india, you can have a total of 21 meals with $15, thats two people having three meals a day for 3.5 days straight. Plus, it can be extended to 35 meals if you live solely on street food.

                                                              • Michka
                                                                Michka  4 weeks back

                                                                RIEEEEE😍

                                                                • EZ Darren Robson
                                                                  EZ Darren Robson  4 weeks back

                                                                  how do I marry this woman? I need to eat like this daily

                                                                  • Jacque Smith
                                                                    Jacque Smith  4 weeks back

                                                                    Episode is a joke because none of the items were actually shown being purchased. And items like ricotta are awfully presumptuous. Yes, the milk, vinegar (or any acid, really), and salt are all cheap items. But MOST PEOPLE don't own cheese clothes (and they aren't that easy to find).

                                                                    A $15 3 course meal for 2 is far from impossible, but this isn't how it's done. (Here's a hint, you won't be spending alcohol in that $15)

                                                                    • Reb Arce
                                                                      Reb Arce  1 months back

                                                                      Connie is me when I eat very tasty meals. :)

                                                                      • Author's carbaret
                                                                        Author's carbaret  1 months back

                                                                        My mother can make a 3-course meal for 20 people in that much,
                                                                        #dear Indians 😂😂😂😂

                                                                        • TRUTH
                                                                          TRUTH  1 months back

                                                                          Would love to see what she could do with some footstamps

                                                                          • Galaxy _
                                                                            Galaxy _  1 months back

                                                                            Buys ricotta and ranch dressing: Good enough

                                                                            • Starboy 1988
                                                                              Starboy 1988  1 months back

                                                                              I can feed 6 people with 15 bucks.

                                                                              • A F
                                                                                A F  1 months back

                                                                                jknews background music haha

                                                                                • MuhMuhMamaLuigi
                                                                                  MuhMuhMamaLuigi  1 months back

                                                                                  the comments on this video are so laughably stupid, it's unreal. do you people have mental deficiencies?

                                                                                  • S W
                                                                                    S W  1 months back

                                                                                    Rie can raid my pantry any day. Hi

                                                                                    • Shinichi Kudo
                                                                                      Shinichi Kudo  1 months back

                                                                                      I didn't like how the money was distributed, makes it feel very unrealistic.

                                                                                      • tupe xo
                                                                                        tupe xo  1 months back

                                                                                        And here in india being an educated graduate am teaching kids at a private school at a monthly salry of 50 dollars...😅🙁😢 ..times are hard in India for educated people at the moment...we don't have doable jobs ..inhumane labour is paid with minimum money..

                                                                                        • Kyra Walraven
                                                                                          Kyra Walraven  1 months back

                                                                                          Rie is so cute

                                                                                          • L L
                                                                                            L L  1 months back

                                                                                            I hate that this is one of those videos that’s it’s not actually 15$ bc you can’t buy a teaspoon of vinegar for 0.02 you have to buy the full thing!! 😬

                                                                                            • alyssa
                                                                                              alyssa  1 months back

                                                                                              or like... just cook pasta and call it a day

                                                                                              • Chicken Schnitzel
                                                                                                Chicken Schnitzel  1 months back

                                                                                                Are people really that simple-minded?
                                                                                                Rie is making a meal WORTH $15 but LOOKS $20 or more.
                                                                                                Therefore, Rie would have spent more than $15 in the shops but still used roughly $15 for the actual meal.
                                                                                                E.g. Say a bakery makes macarons. Let's pretend that they spend $30 to make a batch of 15 macarons (I'm too tired to actually get the proper prices). So the bakery would have spent $2 making 1 macaron. If this was turned into a Tasty video, the title would look like this:
                                                                                                'Can this Bakery make a Macaron with $2?'
                                                                                                It would not include the $30 because the bakery did not put $30 worth of ingredients into the macaron.


                                                                                                I tried making this as clear as possible, hence the absurd length of this comment...

                                                                                                • TAS corruption
                                                                                                  TAS corruption  1 months back

                                                                                                  How imma buy 2 teaspoons of vinegar at the store doe